Pasaport Harç Bedelleri       Yurtdışına çıkmak isteyenlerin mutlaka sahip olmaları gerekenlerden bir tanesi de pasaport’tur. Pasaport sahibi olmak amacıyla yatırmanız gereken bir bedel bulunmaktadır. Bu pasaport bedeli her sene belirlenen zam oranlarına göre farklılık göstermektedir.Pasaport harç bedelleri ve pasaport defter bedeli her sene Maliye Bakanlığı tarafından belirlendikten sonra resmi gazetede yayınlanmaktadır.
PASAPORT HARÇ VE CÜZDAN BEDELLERİ


SÜRE

HARÇ BEDELİ

PAS. DEF. BDL.

6 AY

92,55 TL

72 TL

1 YIL

135,20 TL

72 TL

2 YIL

220,65 TL

72 TL

3 YIL

313,25 TL

72 TL

4 -10 YIL(18 yaşından küçükler için  5 yıl düzenlenir)

441,40 TL

72 TL

      Yukarıdaki tabloda pasaport harç bedelleri ve pasaport defter bedelleri hakkında gereken bilgiler yazmaktadır. Pasaport defter bedeli 72 TL olarak belirlenmesine rağmen; pasaport harç bedeli fiyatı kullanmak istediğiniz süreye bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Tablo incelendiği zaman 18 yaşından küçük olanlar için pasaportun 5 yıl da bir düzenlendiği bilgisine ulaşabilirsiniz. Pasaport harç bedelini Maliye Bakanlığı ile anlaşmalı bankalara yatırabileceğiniz gibi bağlı bulunduğunuz il/ilçenin defterdarlık/ mal müdürlüklerine veya veznelerine yatırabilirsiniz.

      Maliye Bakanlığı ile anlaşması olan pasaport harç ve defter bedelini ödeyebileceğiniz bankalar şunlardır: Finansbank A.Ş., Denizbank A.Ş., Tekstilbank A.Ş., Anadolubank A.Ş., HSBC Bank A.Ş., ING Bank A.Ş., Alternatif Bank A.Ş., Eurobank Tekfen A.Ş.,Albaraka Türk Katılım Bankası A.Ş., Turkish Bank A.Ş., Türkiye Finans Katılım Bankası A.Ş., Asya Katılım Bankası A.Ş., Kuveyt Türk Katılım Bankası A.Ş., Citibank A.Ş. ve Türklandband A.Ş., T.C. Ziraat Bankası, T.C Halk Bankası, T.C. İş Bankası, Yapı ve Kredi Bankası, Akbank, T. Vakıflar Bankası T.A.O, T. Garanti Bankası, Şekerbank T.A.Ş., Fortisbank A.Ş, T. Ekonomi Bankası A.Ş.

 

      Pasaport harç bedelinizi ve defter bedelinizi yatırdığınız harç bedel makbuzunuzun üzerinde tahsil edilmiştir kaşesinin ve sizinle irtibat kuran memurun ıslak imzasının bulunması gerekliliği şarttır. Harç bedel makbuzunun üzerinde T.C. kimlik numaranız, adınız ve soyadınız mutlaka bulunmalıdır. Pasaport defter bedeli de harç bedelinin yanı sıra yatırmanız gereken bir bedel olarak bilinmektedir. Hem pasaport harç bedeli hem de pasaport defter bedel makbuzunu pasaport temin ederken kullanacağınız için iyi muhafaza etmeniz gerekmektedir.