Tiflis'te Yaşam Şartları


      Gürcistan'da Tiflis'te yaşam ve yaşam şartları genel olarak kırsal da ve kentte birbirinden çok farklıdır. Ancak öğrenciler zaten genellikle kentte yaşamaktadır. Kentte öğrencilerin vakit geçirecekleri birçok kafe ve barbulunmaktadır. Gece hayatının da çok ileri olduğu bu kentte birçok tiyatro ve sinema salonu bulunmaktadır. Bu sayede de öğrenciler birçok tiyatro oyununa ve sinema filmine de katılmaktadır.


      Öğrencilerin Gürcistan'da Tiflis'te yaşam ve yaşam şartlarında ile en çok dikkatlerini çeken yer ise başkent Tiflis'tir.  Tiflis'i diğer yerlerden ayıran en önemli özellik hem nüfusun fazla olması hem de birçok faaliyet alanının bulunması olmaktadır. Bir diğer nokta ise Tiflis'te diğer kentlere göre çok daha hareketli bir sosyal yaşam bulunmaktadır. Birçok kafenin olması ve öğrenciler için çok ucuz bir kent olması da Tiflis'i avantajlı kılmaktadır. Birçok başkente göre hem ev kiraları açısında hem de mekanlara eğlenmeye gidildiğinde çok az ücret ödenmektedir. Bunun ile birlikte yemek içmekkonusunda da çok uygun olması olmaktadır. Bu özelliği ile ister dışarıda ister evde yemek yeme çok ucuzdur.      Gürcistan'da birçok gezilecek tarihi ve kültürel alan bulunmaktadır. Ayrıca bununda dışında ülkenin bazı kıyı kentlerinde denize girme imkanı da vardır. Havanın soğuk olarak bilindiği ise bazı bölgeler için doğru olmamaktadır. Ancak Gürcistan'ın bilinen özelliği doğasıdır.

      Bütün özelliklerinin yanında Karadeniz'e kıyısı olması sebebi ile Gürcistan'da Tiflis'te yaşam ve yaşam şartları Türkiye'deki Karadeniz bölgesine benzemektedir. Yemek tarzı ve damak zevki olarakta birçok anlamda Türkiye ile benzerlikler taşıyan bu kentte yaşam çok ucuzdur.Eğitim alanında da okul dışında öğrenciler sundukları imkanlar ile birçok öğrenci için Gürcistan tercih nedenidir. Bütün bunların yanında Gürcistan Tiflis öğrenciler için güzel bir sosyal hayat sunmaktadır.

      Sürekli konserlerin ve ya müzik aktivelerinin olması öğrencilere okul dışında da çeşitli kafalarını dağıtmalarında önemli bir etmen olmaktadır. Nerede ise Tiflis'teokuyan öğrencilerin birçoğu da çok sosyal olmakta ve gece ve gündüz eğlencelerinin hepsine çok sık olarak da katılmaktadır.