Gürcistan Resmi Tatil Günleri


      Gürcistan genel anlam tatil günleri bakımında dini ve resmi birçok resmitatil günü vardır. Özellikle Hristiyan bir ülke olması sebebi ile Noel ve yılbaşı gibi tatilerde yaklaşık bir hafta gibi bir tatil verilmektedir. Bu özelliği ile birçok insan için Türkiye’deki bayramlar kadar tatili bulunmaktadır. Bunun da dışında her ülkede olduğu gibi bağımsızlık ve kurtuluş kutlamalarının yapıldığı günde Gürcistan’da tatil günü yapılmaktadır.
      Gürcistan’da çalışma saatleri genellikle Türkiye’deki ile aynıdır. Çalışma saatleri Sabah 09:00 ile akşam 17:00 arası ve ya 09:30 ile akşam 17:30 arası çalışma saati olarak belirlenmiştir. Bunun ile birlikte bazı özel kuruluşlar dışında Gürcistan’da hafta sonu cumartesi ve Pazar günleri de tatil olmaktadır. Ayrıca Gürcistan’ın Türkiye ile arasında 1 saatlik bir zaman dilimi olmakta ve Gürcistan Türkiye’den doğuda olması sebebi ile saat daha ileri de olmaktadır.

      Gürcistan’da da tıpkı Türkiye gibi bazı devlet ile ilgili resmi tatil günleri bulunuyor. Bunlar Gürcistan’da cumhuriyetin ilanı, Düşman işgalinden kurtuluş, savaş ölülerini anma gibi etkinlikler olmaktadır. Bu tür durumlarda genellikle 1 günlük bir tatil oluyor. Ayrıca Gürcistan’da 8 mart emekçi kadınlar günü ve 1 mayıs işçi bayramı gibi evrensel tatillerde Gürcistan’da yasal olarak resmi tatildir. Böyle günlerde devlet daireleri kesinlikle çalışmamakta ve buna bağlı olarak üniversitelerde kapalı olmaktadır. Tatil günlerinin bir diğer ise Gürcistan’ın en ileri anayasasının kabul günü olmaktadır. Her sene 24 Ağustos’ta da bu Anayasanın kabulü kutlanmaktadır.
      Gürcistan Hristiyanlığın Ortodoks mezhebine bağlı olduğundan dolayı Aziz Giorgi günü, Aziz Meryem Ana günü, Paskalya bayramı ve Mtshete gibi bazı Hristiyanlığa özgü bayramlarda da resmi tatil günü olarak kutlanmaktadır. Ayrıca Gürcistan’da hem Katoliklerin hem de Ortodoksların çoğunlukta olması sebebi ile normalde her iki mezhep içinde de bir hafta kutlanan ancak ikisinde de farklı tarihlerde kutlanan Noel bayramı da ikisi içinde Aralık ayının üçüncü haftasından itibaren resmi tatildir. Her iki dine mensup olan insanlar bu günlerde ülkenin çeşitli yerlerinde kutlamalar yapmaktadır.