Gürcistan Eğitim Sistemi


      Gürcistan’da eğitim denildiği zaman ilk akla gelen yabancı bir ülkeye nasıl uyum sağlayacağımız oluyor. Üniversitemiz yabancı olarak kabul ettiğiniz Gürcüce diline karşı sizi hazırlamak amacı ile akademik eğitim almak için geldiğiniz Gürcistan’da hazırlık eğitimi almanızı zorunlu kılmıştır. Böylelikle gürcüce öğrenme zorunluluğu içerisinde ülkeye uyum problemi sorununuzu bir nebze çözmüş olacaksınız. Akademik eğitim sürecinde üniversite öğrencileri için yabancı dil ve kültür problemi bu şekilde aşılmıştır. Gürcistan’da üniversiteler haricinde çağlar eğitim kurumları, Türk kolejleri, Karadeniz üniversitesi ve uluslararası eğitim kurumları da eğitim öğretim veren okullar arasındaki konumunu korumaktadır. Bu kurumlarda gürcüce eğitim vermenin yanı sıra yaş ilerledikçe Rusça ve İngilizce eğitim de verilmektedir
      Çağlar eğitimden önce çocukların okulöncesi eğitim gördükleri gerçeği unutulmaması gereken bir gerçek olarak bilinmektedir. Çağlar eğitimsisteminde eğitim akışı6. sınıfa kadar anadilde yani gürcüce yapılmaktadır.7. sınıftan sonra eğitimde kullanılan dilde farklılıklar gözlenmektedir. Sosyal dersler anadilde devam etmektedir; fakat fen alanındaki derslerde İngilizce eğitim vermenin gerekliliğinin farkına varılmıştır. Bu nedenle uygulamaya koyulmuştur. Yabancı dil derslerinde ise Türkçe ve Rusça dan yararlanılmaktadır. Bu eğitim kurumlarında yetişen çocuklar hem farklı diller öğrenmektedirler hem de çok başarılı öğrenciler olarak öğrenim hayatlarını tamamlamaktadırlar. Dil eğitimi almak amacıyla dil merkezlerine başvuruda bulunabilir ve Rusça, Gürcüce, İngilizce dil eğitimlerinden herhangi birini almanın mutluluğunu doyasıya yaşayabilirsiniz.


      Uluslararası eğitim kurumu olarak bilinen eğitim yuvalarında 7. sınıftan sonraki aşamalarda eğitim alan öğrenciler eğitim görmektedirler. Bu öğrenciler bu kurumların düzenlemiş olduğu SBS sınavlarında başarılı oldukları zaman öğretmenlerince ödüllendirilmektedirler. SBS sınavı öğrencilerin hayatlarının bir dönüm noktası olarak nitelendirildiğinden bu sınavda başarılı oldukları zaman ödül kazanmak onlar için gurur verici olmaktadır. Bu çocuklara başarılı oldukları sınavlarda ücretsiz kurs olanağı yaratılmakta ya da maddi destek sağlanarak eğitim giderlerini karşılamalarına destek olunmaktadır. Üniversite olarak Gürcistan’da yer alan Karadeniz Üniversitesi’nde eğitim gören öğrencilerin başarıları yadsınamayacak düzeydedir. Bu durumunda eğitim sisteminin kaliteli olmasından kaynaklandığı bilinen bir gerçektir. Bu gerçek dış ülkelerden pek çok kişinin buraya gelerek üniversite eğitimi alabilmesine destek olmaktadır.